İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İBB Roma gezisi için ne kadar harcama yaptı?” sorusunu yanıtsız bıraktı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “2027 Avrupa Oyunları, İstanbul”un imza töreni için 69 kişilik bir heyetle çıktığı Roma gezisinin harcamalarının belediyenin bütçesinden karşılanması tartışma konusu oldu. Konu ile ilgili T24’ün İmamoğlu’na basın danışmanı Murat Ongun üzerinden ilettiği “İBB bu gezi için ne kadar harcama yaptı?” sorusu yanıtsız kaldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 2027 Avrupa Oyunları, İstanbul”un imza töreni için aralarında gazetecilerin de olduğu 69 kişilik bir heyetin Roma seyahati tartışılmaya devam ediyor. Geziye katılan 37 gazetecinin masraflarının belediye tarafından karşılanması eleştirilerin odağında oldu.

Konuyla ilgili T24, basın danışmanı aracılığıyla İBB Başkanı İmamoğlu’na sorular iletti. İmamoğlu’na “Roma seyahati için ne kadar harcama yapıldı?”, “Çok sayıda gazetecinin davet edildiği bu etkinlik için nasıl bir kamu yararı görüldü?”, “Davet edilen gazeteciler hangi kriterlere göre seçildi?” soruları soruldu. Ancak İmamoğlu konuyla ilgili T24’ün sorularını yanıtsız bıraktı.

Ne olmuştu?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “2027 Avrupa Oyunları, İstanbul”un imza töreni için 69 kişilik bir heyetle Roma seyahati düzenledi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun danışmanı Murat Ongun, “Roma gezisine davet ettiğiniz gazetecilerin harcamalarını İBB mi karşıladı?” sorusuna, “Bu soru ne yazık ki gazetecileri aşağılayan bakıştır. Yani Türkiye’nin başarısını gözlemleyip yazacak gazeteciler etkinlik masraflarını düşünerek gerçeği yazmayacaklar mı? AİHM duruşmalarda tanıklık yapan gazeteciler dahil herkese yol yiyecek barınma masrafını veriyor; bunu alan gazeteci duruşmada gerçekleri söylemez diyebilir miyiz?

Biz gazetecileri, bizim ya da partimizin propagandası için davet etmedik. Türkiye ve İstanbul’un başarısına ortak olmaları için davet ettik. Büyükelçilik davetlerinde atıştıran içki içen gazetecilerin bunları yapmaması mı gerekir? Bu yanlış bir tartışmadır, gazetecinin sorusu ve haberi üzerinden tartışma yapılmalıdır. Hakikattir önemli olan” yanıtını verdi.

“Bundan daha doğal bir şey yok”

Yapılan seyahatin harcamalarının belediyenin bütçesinden ödenmesi tartışmalara sebep oldu. 

Türkiye Belediyeler Birliği, Meclis Üyesi seçimi için Haliç Kongre Merkezi’ne gelen İmamoğlu, Roma gezisiyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. ”Cumhurbaşkanı’nın açıklaması dışında bu toplantıyla ilgili başka eleştiriler de oldu. Masraflarının İBB tarafından karşılanması, lüks olarak bulundu. Masrafları İBB mi karşıladı? Nasıl bir maliyet oldu bu gezinin?” sorusuna yanıt veren İmamoğlu, ”Farklı şekillerde, yani tabii kurumsal karşılamamız ana gövdesinde var. Gazetecileri davet etmemiz kadar doğal bir şey yok. Kaldı ki biz yaklaşık beş buçuk yıllık görev süremiz içerisinde ilk kez yurt dışındaki bir organizasyona ya da yurt içinde de diyebiliriz hatta ilk defa İBB’nin kendi bütçesiyle getirdiğimiz bir organizasyon yaptık. Bundan daha doğal bir şey yok. Avrupa oyunları İstanbul tarihinde ilk kez yapılıyor. Bunun yadırganacak bir tarafı yok önemli bir organizasyondur. Etik kurallar, eleştirileri dinliyoruz. Bir eksiğimiz varsa bakarız, bir sonrakinde yapmayız. Ama ilk kez yapıyoruz. Bunu yüzlerce kez yapan ahalinin temsilcilerinin buna dönüp haberler yapması ve eleştirilerini de böyle enteresan bir biçimde izliyorum. Dediğim gibi biz altı yıla yakın zaman dilimi içinde ilk kez böyle bir organizasyon gerçekleştirdik” dedi.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir