AB askeri misyonu Kızıldeniz’de 11 saldırıyı püskürttü

Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’deki eylemlerine karşı oluşturulan misyonun sadece savunma operasyonu yetkisi olduğuna dikkat çeken Borrell, “Yemen’deki Husilere karşı herhangi bir operasyona katılmıyoruz. Gemilerimiz, kendini savunma ve hedef gemileri koruma amacıyla faaliyet gösteriyor. Bunu açıkça belirtmek gerekiyor. Çünkü bölgesel aktörlere karşı şeffaflık ve açıklık, operasyon için hazırlık yapmaya başlamamızdan itibaren önceliğimiz oldu” diye konuştu. Misyonun AB’nin uluslararası güvenliğe katkı sağlamak, ticaret yollarını korumak ve kendi menfaatlerini savunma konusundaki iradesinin ve yeteneğinin açık bir kanıtı olduğunu belirten Borrell, “Bu misyon, Avrupa Birliği’nin bir deniz güvenliği sağlayıcısı olarak nasıl hareket ettiğinin de somut bir örneğidir” şeklinde konuştu.

Tuğamiral Gryparis ise operasyonlar çerçevesinde misyonun 9 insansız hava aracı ile bir adet insansız deniz aracını etkisiz hale getirildiğini ve 4 gemisavar balistik füzenin de engellendiğini söyledi.

Yemen’deki İran destekli Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki amacıyla geçtiğimiz yıl Kasım ayında Kızıldeniz’de İsrailli şirketlere bağlı olduğunu beyan ettikleri ticari gemilere el koymaya ve insansız hava araçları ve füzelerle saldırmaya başlamıştı.

Husilerin saldırılarına karşı AB’nin Kızıldeniz’deki ticari ve güvenlik menfaatlerini korumak amacıyla 19 Şubat’ta başlatılan Aspides misyonunda 4 fırkateyn görev yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir